Inofficiell utställning 2018-05-01

Resultat – inofficiell utställning 2018-05- 01

Domare

  • Pär Lundström – grupp 1, 2 & 3
  • Eva Jönsson – grupp 4, 6, 7 & 8
  • Andreas Lantz – grupp 5, 9 & 10

Tävlingsklasser

  • Valp 4-6 mån
  • Valp 6-9 mån
  • Vuxenklass från 9 mån
  • Veteran från 8 år

(Klicka på bilden för att göra den större)

BEST IN SHOW

Domare: Per Lundström

BIS-1 Pudel, storBIS 1

Montravia Stop N´Stare, KCAS04182802.
Uppf. Marita Rodgers, Storbritannien.
Ägare: Magdalena Nordmark Rojas, Björkvik.

BIS-2 Siberian HuskyBIS 1 Veteran och BIS 2

Okami´s Knock You Out, SE44454/2006.
Uppf: Helena Skoglund, Säffle.
Ägare: Eva Seger, Strängnäs.

BIS-3 Tax, korthårig

Impuls Moolight Shadow, SE55497/2015.
Uppf/Ägare: Irene Monthan Andersson, Mariefred.

BIS-4 Dvärgschnauzer P/SBIS 4

Broddways Amazing Blue Jet, SE47738/2017.
Uppf/Ägare: Caroline Brodd Björklund, Eskilstuna.

BIS-VALP

Domare: Eva Jönsson

1. Australian SheperdBIS 1Valp

Östra Greda Wellington Dumelow, SE52664/2017.
Uppf: Gisli Marsson, Blomstermåla.
Ägare: Jennifer Persson, Eskilstuna.

2. Engelsk Springer SpanielBIS 2 Valp

Lizziardhs Greta Garbo, SE59871/2017.
Uppf: Lisa Årdh, Älmhult.
Ägare: Åsa Dahlbom, Rönninge.

3. Newfoundland

Marine Bear´s Florin Born Unique, SE51537/2017.
Uppf/Ägare: Åsa Svedén Engvall, Trosa.

4. Saluki

Zarabis Sannah, FI13877/18 (under reg i SKK)
Uppf: Ritva o Jari Larva- Rasku.
Ägare: Martina o Siw Lagerbäck, Malmköping.

BIS-VETERAN

Domare: Andreas Lantz

1. Siberian HuskyBIS 1 Veteran och BIS 2

Okami´s Knock You Out, S44454/2006.
Uppf: Helena Skoglund, Säffle.
Ägare: Eva Seger, Strängnäs.

2. PomeranianBIS 2 Veteran

Palati´s Felicitas Choice, SE53045/2017.
Uppf: Roar Stoli, Norge.
Ägare: Theres Kleven, Mariefred.

3. SalukiBIS 3 Veteran

Badavie Nin-Nikita, S66702/2008.
Uppf: Maria Nordin o Marie Brandén, Sävar.
Ägare: Pernilla Axelsson, Mariefred.

4. Tibetansk SpanielBIS 4 Veteran

Fables Sheltie Dream Pearl, S22394/2008.
Uppf: Ingrid Lundin, Tierp.
Ägare: Kajsa Laurila, Uppsala.

Vinnare i tävlingen Barn med Hund

Domare: Maggan Siljeström
Vinnare barn med hund

1. Pixi Hattaja, 8 år med Tyke (Samojed).

Vinnare i parklass

Domare: Titti Landström
Vinnare parklass
1. Kajsa Laurila med Betty och Ice, (Tibetansk Spaniel)